Čtení

Jelikož je v našem státě dokončení základní školní docházka povinné, nikdo se dnes již nevyhne čtení. Všichni se ho naučíme společně se psaním a spousty dalšími činnostmi již v první třídě a poté nás provází již celý život. Jsou i děti, které číst naučil nějaký jejich příbuzný již v mateřské školce, ale když jsem se na tuto věc měl své známé, která učí na první stupni, bylo mi odpovězeno, že je to úplně zbytečné, protože se to dítě naučí ve škole a většinou mnohem lépe, než když ho to učí někdo z rodiny. Ale samozřejmě, pokud má dítě o čtení zájem již dříve, nemůžeme mu v tom bránit a je jen dobře, že se chce rozvíjet.

kniha s ilustracemi

Jsou lidé, kteří čtou mnohem raději, ale naopak i lidé, kteří čtení úplně nesnáší. Ve většině případů nám chuť na čtení přijde až ve starším věku, taky se dá všimnout i toho, že zpravidla čtou více ženy než muži, ale jsou samozřejmě i výjimky. Děti, které jsou ještě na prvním stupni základní školy, by měly číst o něco více, jelikož si to musí procvičovat a zdokonalovat se v tom, ale bohužel se většina rodičů setká s tím, že jim dítě bude odmlouvat, to se dá vyřešit opravdu jednoduše. Dítěti stačí, když si občas bude číst údaje, které jsou napsané na plakátech, vystavené v obchodech, apod. I když by se tomu mohlo dost lidí divit, tak to opravdu stačí.
Pohodové čtení

Každý má rád úplně jiný žánr knih, je to podobné jako u filmů, ti co nejraději sledují sci-fi v něm budou určitě pokračovat i v knihách. Ti, co mají rádi romantiku, budou také určitě číst i knihy podobné bázi. Všichni si musíme najít knihu, která nás bude bavit natolik, abychom byli napnutí až do konce a těšili se na to, jak to dopadne. Rozhodně to nemít jako já, že si každou chvilku počítám pomocí trojčlenky, v kolika procentech knihy jsem.

A co Vy? Jaké čtete nejraději knihy? V kolika letech jste se naučili číst?