Jak se starat o skleněné zábradlí

Asi není třeba říkat, že každý materiál vyžaduje jinou péči. Pokud se budeme například o kov starat jako o dřevo, rozhodně nám dlouho nevydrží. A platí to samozřejmě i naopak.

Péče se také odvíjí od toho, zda se jedná o vnitřní či venkovní objekt, neboť oba jsou vystaveny poněkud jiným vlivům. Ten vnitřní se musí potýkat s prachem a obvykle i suchým vzduchem, ten vnější zase musí vydržet teplotní změny v průběhu roku, stejně jako déšť, sníh či vítr.

schodiste2

Jedním z méně doceňovaných předmětů opak zábradlí. I ono může být vyrobeno z široké škály materiálů a i ono potřebuje péči, pokud má svůj úkol provádět po dlouhou dobu. Péče samozřejmě závisí jak na materiálu, ze kterého je vyrobeno, tak na jeho umístění.

Jedním z těch méně obvyklých je pak skleněné zábradlí. I když i ono se začíná objevovat stále častěji, například v obchodních centrech. Najdeme jej však také v mnohých panelákových bytech, kde je často polovina z kovu a polovina z matného skla.

balkon1

Jak ale každý z nás z pravidelného mytí oken či zrcadel ví, udržet sklo průzračně čisté není nic jednoduchého. Jak se tedy starat o zábradlí, kde se k tomu navíc přidává i bezpečnost?

Tím prvním, na co je třeba upozornit, je fakt, že na rozdíl například od oken, u skleněných zábradlí je na sklo z obou stran přilepena fólie. Ta může být buď průhledná, jak to známe například z obchodních center, nebo matná, kterou můžeme vidět v soukromých panelákových bytech.

Tato fólie má více účelů. Tím hlavním je bezpečnost – zabrání tomu, aby se v případě nárazu rozlétly střepy všude kolem a případně i zabrání pádu. Dále taky pomáhá při údržbě. A jaká by tedy měla být?

Zde záleží na tom, zda se jedná o venkovní či vnitřní prostory. U těch venkovních stačí jednou za čas otřít vlhkým hadrem. U těch vnitřních je pak nutné i leštidlo. V obou případech je to však práce, aby zůstalo stále v dobré kondici. Ale věřte, že se to nakonec vyplatí.