Kam se vydáte?

Žijeme v době a ve světě, kde se dá vcelku pohodlně cestovat odkudkoliv kamkoliv. Zemí, ze kterých nelze vycestovat, je skutečně pomálu, a států, ve kterých by turisty nevítali, je dost možná ještě míň. A kdyby to šlo, chtěla by nejedna země ještě více turistického ruchu, než kolik ho má. Především proto, že to přináší peníze, a když se daří, dá se na tom velice solidně vydělávat. A peníze jsou přece důležité, ne-li přímo rozhodující.

A tak lidé cestují. Vydělají si peníze, pak je utratí za nějaké ty letenky, jízdenky, ubytování a další záležitosti, které s cestováním souvisejí, a užívají si dočasný pobyt v cizích krajích, tam, kam je to z nějakého důvodu táhne.

pozorování tučňáků

Někdo z lidí se spokojí s cestováním po blízkém okolí, maximálně po pohraničí sousedních států, ale takových, zdá se, ubývá. To bylo spíš doménou dob, kdy jsme u nás po pádu totality nemívali ani moc odvahy, natož valut, a i takový pobyt hned v nejbližších místech za padlou železnou oponou tak byl pro kdekoho atraktivní. Daleko více je ale těch, kteří se vydávají pořád dál a dál. Protože do dálek nás to prostě často táhne, a i ekonomicky už jsme na tom líp než kdysi. A stačí tak především překonat strach z neznáma.

pohled na Paříž

A tak už každý z nás někde byl. Někdo jenom někde po naší republice, někdo v sousedních státech a leckdo už i v hodně exotických zemích. A proč by také ne? Když se to někomu líbí, budiž mu přáno. Ať se každý podívá tam, kam ho to táhne, ať si tam pokud možno užije to, co se tam užívat dá. Ale přece jenom bychom neměli při cestování zapomínat ani na základní pravidla bezpečnosti. Protože svět nás sice vítá, ale ne každé místo je dokonalé, takové, aby se v něm mohl turista vyskytovat bez omezení a bez problémů. A proto bychom neměli podceňovat zdravotní prevenci a také takové záležitosti, jako je kriminalita. Protože to jsou záležitosti, které mohou spolehlivě znepříjemnit i tu nejnadějněji vypadající cestu.