Která dětská harmonika je nejvhodnější

Není pochyb o tom, že děti milují hru na hudební nástroje. Jedním z nich je i dětská harmonika. Ovšem není pouze jeden typ. Máme jich mnohem více. Jak tedy správně vybrat, který našemu dítěti koupíme?

Jedním z kritérií je věk našeho potomka. Malé dítě například nezvládne hrát na tahací harmoniku, a to ani na tu určenou pro děti. Ovšem foukat do té foukací mu půjde více než dobře, byť zvuky, které bude nástroj vyluzovat, nejspíš nebudou nejmelodičtější.

tharmonika

Větší děti pro změnu už možná budou chtít něco trochu složitějšího, a ta obyčejná foukací je už nebude bavit. Zvlášť pokud budou chtít u hraní i zpívat. Zde je naopak ta tahací vhodnější. Nesmíme ovšem zapomenout vzít model určený právě pro děti. Ta klasická dospělá je na ně přeci jen poněkud složitá a především těžká.

Dalším kritériem, na které bychom měli vzít ohled, jsou záliby dítěte. Skutečně rádo hraje? A jakým způsobem? Baví jej například více ťukání (či spíše bouchání) do bubínku či xylofonu, nebo spíš radši hraje na klávesy či drnká na struny? Nebo fouká na flétnu či trubku? Podle toho se také můžeme rozhodnout, jaký typ hudebního nástroje mu koupíme.

tharmonika1

Ovšem málokdo si klade jednu důležitou otázku: měli bychom mu vůbec harmoniku kupovat? Je totiž potřeba domyslet všechny důsledky. Především proto, že se nejedná o levnou investici, pokud tedy chceme pořídit kvalitnější nástroj.

Je potřeba vzít v úvahu, že záliby se u dětí mění skutečně často. Je to instinktivní jednání, které jim umožní vyzkoušet co nejvíce činností a být tak v dospělosti připraven na co nejvíce situací. Ovšem pokud tedy nejste připraveni na eventualitu, že harmonika skončí po týdnu někde vespod šuplíku, pak ji raději nekupujte.

Stejné doporučení platí, pokud nejste připraveni vydržet hluk, který nástroj vydává. A věřte, že čím hlučnější bude, tím jej bude mít vaše děťátko raději. Proto se obrňte špunty do uší a raději přemýšlejte. Skutečně je tato koupě dobrý nápad?