Milují je děti i dospělí – vlašské ořechy

Vlašské ořechy rostou v našich zeměpisných šířkách a všichni by toho měli využit a nenechat v trávě ani jediný ořech. Vlašské ořechy jsou významným zdrojem tuků, vitamínu B, zinku, mědi a manganu. Vědci a lékaři doporučují konzumovat pravidelně menší porce ořechů. Pomůžete si snížit hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, snížit riziko infarktu, zvýšit potenci a zlepšit náladu.

vlašák

Vlašské ořechy jsou stejně jako jiné ořechy plné oleje, a tedy i zdrojem energie. Ohledně tuků není třeba se bát, jde o velice prospěšné tuky, které jsou zdrojem mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin.

Vlašské ořechy obsahují i vlákninu a bílkoviny. Ceněné jsou i pro vitamíny B1, B2, kyselinu listovou, vitamín E betakaroten. Dále v zde najdete menší podíl vitamínu C, minerální látky bohaté na hořčík, fosfor a draslík.

vlašák1

Díky velkému množství vitamínu E se vlašské ořechy řadí mezi 10 potravin s nejsilnější antioxidační schopností. Tím významně bojují proti volným radikálům. Podobně užitečné jsou i lískové nebo pekanové ořechy.

Vlašské ořechy se také doporučují jako doplněk, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi a pomáhá i s cholesterolem.

Pokud máte zahradu, vysadit ořešák se určitě vyplatí, i když roste pomaleji a na první úrodu si počkáte. Sklizené ořechy je třeba usušit a uskladnit v suchu. Čerstvé ořechy mají jemnou, olejnatou chuť s náznakem hořkosti. Nezralé ořechy se využívají k výrobě ořechové pálenky či likéru nebo alkoholové tinktury pro léčebné účely.

Strom ořešáku není k pěstování náročný. Potřebuje jen dost místa kolem sebe a vláhu. Ta je důležitá v prvních letech růstu. Potom už si natáhne kořenový systém do dostatečné hloubky a vláhu se postará i v sušším období. Listy stromu mají silné aroma a odpuzují hmyz, navíc působí antibakteriálně. Koupele nebo odvary z listů pomáhají k hojení malých poranění.

Pokud zahradu nemáte, tak se o vás postarají vlašské ořechy prodej https://www.nakliceno.cz/vlasske-orechy/ a zdravou pochutinu si v BIO kvalitě můžete nechat doručit až na svou adresu.