Na ledu

Pro každého řidiče jeden z největších nepřátel – led na silnici. Každou zimní sezónu se mnozí z nás potýkají s tímto problémem. Auto ve smyku. Co dělat, aby následky byly co nejméně bolestivé? Máme několik tipů.
 
Nejezděte, pokud to není opravdu nutné
Nejlepší způsob, jak zabránit havárii na namrzlé silnici je samozřejmě nikam nevyjíždět. Pokud nemáte opravdu vážný důvod, nechte auto odpočívat. I když jste si svými řidičskými dovednostmi jistí, může se stát, že nehodu způsobí někdo jiný a vy se stanete nechtěným účastníkem. Zvažte proto , zda neexistuje v dané situaci jiná možnost. Neriskujte zbytečně.
 
 zasněžená álej
Zkontrolujte a připravte auto
Je velice důležité mít auto plně vybaveno pro případ nouze. Během ledové cesty se více než jindy může hodit třeba výstražný trojúhelník či  tažné lano. V kufru se může vyplatit mít také teplé oblečení a deku. Jestli pojedete po vedlejších silnicích, je dobré mít sebou sněhovou lopatku a něco na použití pod kola, pokud uvíznete (kus starého koberce nebo pytel). Doplňte palivo. Dobijte a zkontrolujte mobil.
 
 
Naplánujte trasu
Trasu si rozmyslete předem. Více než jindy myslete na to, kudy pojedete. Držte se na hlavních silnicích, kde je pravděpodobnější, že byly posypány. Je dobré držet se například na trasách autobusových linek. Pokud to jde, vyhněte se strmým úsekům. Zákony fyziky jsou neúprosné. Gravitace a ledová plocha vás může vést k nerovnému boji.
 
 smyk auta
Pomalu a opatrně
Ono to platí při každé jízdě, ale v zimě dvojnásob. Nadměrná důvěra řidiče ve své schopnosti je bohužel faktorem mnoha závažných smrtelných nehod. Jízda na zledovatělé vozovce je jednou z nejnáročnějších disciplín i pro ty nejzkušenější řidiče. Někteří řidiči mají bohužel občas pocit, že jsou nesmrtelní. Na zmrzlé silnici je velice důležité jet pomalu. Při vysoké rychlosti je snadné ztratit kontrolu a obtížné zastavit.
 
 
Brzdy šetřete
Používání brzd na ledovce omezte. Snížíte tak riziko smyku. A když už se ve skluzu ocitnete udělejte následující:
 
·         zachovat pokud možno klid, vyvarovat se trhavých pohybů a unáhlených reakcí
·         pokud máte auto s pohonem předních kol, hrozí vám nedotáčivý smyk – vyšlápněte spojkový pedál a volant držte pevně ve směru jízdy, zkuste narovnat kola, přibrzdit a znovu začít zatáčet
·         pokud máte auto s pohonem zadních kol, hrozí vám přetáčivý smyk – pokud je zadní část vozu vynesena, ihned natočte kola proti vybočení zadní části – točte volantem ve směru vybočené zadní části a lehce přidejte plyn, jinak řečeno – točte proti směru zatáčky, plynule vracejte volant
 
Myslete na to, že vaše vlastní nehoda není v takových podmínkách jedinou hrozbou. Je velká pravděpodobnost, že na své cestě potkáte jiná vozidla v nesnázích. Zachovejte klid. Držte si odstup od ostatních jedoucích vozidel, jeďte opravdu pomalu, věnujte se jen řízení a sledování situace kolem vás.