Nápady, triky a rady pro stěhování

Kdy začít – čím dříve, tím lépe – obrazně řečeno. Samozřejmě nemá smysl balit věci půl roku předem, ale šest týdnů předem už význam má. Balte pomalu, postupně, s přehledem, vše si značte a krabice s věcmi dávejte do jedné místnosti, kterou nebudete využívat.

Kdy se přemístit – netrvejte urputně na víkendu, o víkendu už jen vybalujte, zabydlujte se, a hlavně odpočívejte. Lepší termín je středa a čtvrtek a v pátek další den volna s volným víkendem před sebou. Ve čtyřech dnech se to základní dá poměrně dobře zvládnout.

Seznamte se s novým působištěm – nejobtížnější na levném stěhování v Praze bývají okamžiky krátce poté. Čeká vás ještě spousta práce a navíc neznámé prostředí. Měli byste se s ním lépe seznamovat v předstihu, už od chvíle, kdy víte, kdy a kam se budete stěhovat. A to třeba formou procházek po parku, projížděk na kole, jízdou autem, návštěv obchodů, restaurací, cukráren, kaváren atp. Nebudete se tu pak cítit tolik nesví.

mladá rodina před stěhováním

Jak s dětmi – dětem pečlivě vysvětlujte důvody, proč se stěhujete, a zadejte jim některé činnosti, aby měly pocit zodpovědnosti a důležitosti. Promlouvejte k nim upřímně a jako rovný s rovným – s láskou a pochopením.

A co rostliny – pokojové rostliny jsou živé bytosti, dejte si záležet na jejich pečlivém zabalení, aby neomrzly nebo je nespálilo přímé slunce. Měly by se stěhovat až úplně nakonec a v samostatném zavazadle, nejlépe v pevné krabici či plastové přepravce nebo v koši na prádlo.

Máme akvárium a velkou televizi – stěhovací firmy jsou připravené na všechno, tedy i na takováto břemena. Mají své postupy, jak si s tím poradit, a jsou pojištění, takže si nedělejte zbytečné starosti. Pouze stěhováky o neobvyklých věcech informujte včas.

prázdná silnice

Nábytek se nedá snadno rozebrat – nedaří se vám povolit tenhle vrut, tamten se zas protáčí, támhle je zarezlá matka? Máte možnost svěřit tyto práce stěhovací firmě. Demontáž nábytku patří k nejobtížnějším stěhovacím úkonům, které jsou však pro profesionály denním chlebem.