Proč má prakticky každý z nás mobilní telefon

Zatímco ještě zhruba před dvaceti lety měla každá domácnost pevnou linku, dnes má každý člověk vlastní mobilní telefon. Tento trend začal krátce po jejich uvedení na trh a pokračuje se stoupající tendencí až dodnes. Jen málokdo se však zamýšlí nad tím, co přesně je toho příčinou.

 

Jen málokdo viděl obrázky prvních primitivních mobilních telefonů. Ty tehdy vypadaly jako neforemná krabice, která se nosila na pásku přes rameno. A také byla poměrně těžká. Zároveň však jejich cena byla značně vysoká, mohli si jej tedy dovolit jen ti nejbohatší.

 

Výrobci však brzy poznali potenciál tohoto přístroje. Začali tedy pracovat na snížení jejich hmotnosti i zmenšení. Zároveň bylo také nutné snížit i výrobní náklady, aby bylo možné je prodávat za cenu, díky které si je bude moci koupit i široká veřejnost. S tímto problémem pomohla současná technická revoluce a objevy, které přinesla.

 

člověk volající z mobilu

 

Snad každý si pamatuje velké, neforemné Motoroly s relativně malým displejem, které byly jedním z prvních mobilních telefonů dostupných na našem trhu. Jejich cena byla sice stále poněkud vysoká, avšak již ne tolik, že si jej prakticky nikdo nemohl dovolit. Vývoj se samozřejmě nezastavil. Jistě, tyto první přístroje dovedly to, k čemu byly stvořeny, tedy přijímat i odesílat hovory a SMS, navíc zde byly i jednoduché aplikace typu Had či kalkulačka. Avšak, jak se říká, pokrok se nedá zastavit.

 

různé modely mobilních telefonů

 

S postupem času se přístroj, který měl sloužit především k volání, stal v podstatě malým kapesním počítačem. Většina z nás jej také jako takový využívá, a možnost zavolat si se stává poněkud podružnou. Přesto je to právě ona, která zapříčinila jeho popularitu. Hlavním lákadlem bylo, a stále pro většinu lidí je, fakt, že je možné kdykoliv a odkudkoliv zavolat, aniž bychom museli být doma nebo hledat telefonní budku. To se rozhodně hodí v případě, že se nám něco stane, a mnoha lidem to již zachránilo život. A nad tím rozhodně nelze mávnout rukou.