Rok 2019 přinese rovnou dva držitele Nobelovy ceny za literaturu

Kauza  #MeToo zasáhla v roce 2017 i tak svébytnou instituci, jakou je Švédská akademie. Spolu se skandály sexuálního charakteru začaly vyplouvat i podivnosti spojené s financováním a nejasnostmi kolem rozhodovacích procesů.
Nobelova cena za literaturu tak byla vržena do centra pozornosti, o kterou literární obec nemohla stát.
historická knihovna
Rok 2018 bez Nobelovy ceny za literaturu
Aféra eskalovala téměř každým dnem, na světlo světa vycházely další a další pikantnosti a hrozilo, že z uznávaného ocenění se stane trapná fraška. Celou situaci se podařilo alespoň částečně uklidnit rozhodnutím, že Nobelova cena za literaturu nebude v roce 2018 vyhlášena a předána.
Historie předávání Nobelovy ceny za literaturu
Nobelova cena za literaturu je jednou z pěti, o jejichž udělování rozhodl Alfréd Nobel ve své závěti. Poprvé byla vyhlášena roku 1901 a jejím držitelem se stal francouzský básník Sully Prudhomme. První spisovatelkou, která na toto významné ocenění dosáhla, byla švédská autorka Selma Lagerlöfová.
velká knihovna
Rok 2018 rozhodně nebyl první, kdy se Nobelova cena za literaturu nepředávala. Prázdné místo v seznamu laureátů najdeme především během krušných válečných let 1914, 1918 a 1940, 1941, 1942 a 1943. Jako zajímavost působí rok 1935, kdy si členové Švédské akademie nedokázali vybrat autora, který by byl Nobelovy ceny hoden.
Jean-Paul Sartre pak proslul tím, že Nobelovu cenu odmítl převzít, neboť si nepřál být spojován s žádným oficiálním vyznamenáním.
Jediným Čechem poctěným tímto světově proslulým oceněním byl Jaroslav Seifert.
Další osud ocenění
Už dnes můžeme říct, že rok 2018 představoval pro Nobelovu cenu za literaturu katarzi, zatím je však těžké odhadovat, jaká bude další cesta tohoto vyznamenání. Milovníci dobré literatury po celém světě tak můžou jen doufat, že je Nobelova cena za literaturu z nejhoršího venku.
Švédská akademie rozhodla, že letos nás čekají dva noví autoři ověšení přídomkem držitel Nobelovy ceny za literaturu, aby se vyrovnal loňský výpadek. Můžeme se jen dohadovat, jaká jména zazní a co nového přinese toto dvojité ocenění do světa literatury.