Praskla žárovka a nevíte co s ní? Do komunálního odpadu všechny rozhodně nepatří. To jistě víte. Ale když ne do komunálu, tak kam s ní? V zásadě je můžeme rozdělit na dvě skupiny, přičemž každá se recykluje jinými technologiemi. A stačí na to jen nebýt zcela lhostejný a trochu se informovat. Při nákupu nových kousků myslete na jejich životnost a věřte, že v každé kategorii najdete zářivky za výhodné ceny.
Když skončí život klasickým, reflektorovým a halogenovým žárovkám, tak máte štěstí. Tyto druhy totiž můžete s klidem uložit do běžného odpadkového koše a nemusíte hledat žádná speciální místa. Jedná se samozřejmě o nejjednodušší recyklaci, kterou na můžete najít. A teď se podíváme na ty trochu složitější, kterým se musíte věnovat o trochu víc.
Obezřetnosti není nikdy dost, což platí i tady. Výbojky, LED žárovky, lineární, úsporné i kompaktní zářivky je nejlepší odevzdat na specializovaných prostorech. Zvolit můžete buď sběrná místa s režimem zpětného odběru.
Anebo je jednoduše vraťte v obchodě s elektrem při nákupu nových, funkčních kousků. Nebojte, za odevzdání nikdy nic neplatíte a na internetu najdete spoustu map se sběrnými místy, abyste dlouho nebloudili. Existuje ale ještě jedna možnost pro efektivní a jednoduchou recyklaci.
Stačí, když využijete systém EKOLAMP. Na jejich stránkách se dozvíte, kde přesně najdete jejich krabice. Tato báječná společnost přispívá na náklady provozu všech sběrných míst a navíc zcela hradí náklady na přepravu rozbitých žárovek a samotnou likvidaci.
Nejdůležitějším je, abyste se samotné zářivky nedotýkali rukama. Při styku s pokožkou se můžete snadno zranit. Okamžitě pořádně vyvětrejte a snažte se co nejrychleji zbavit všech škodlivých výparů. Poté opatrně posbírejte všechny součástky pomocí kartonu nebo jiného prostředku, který poté také zlikvidujete. Důležité je skutečně všechno vyhodit a nepoužívat krabici znovu. Mohli byste se nejméně přiotrávit, protože některé komponenty jako je rtuť, jsou samozřejmě jedovaté.