V čem se liší americká hypotéka od té klasické

Mít vlastní dům či byt je snem asi každého člověka, bez ohledu na to, kolik mu je. Pravdou však je, že ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že ne každý si jej může dovolit. Takoví lidé mají několik možností.

Jednou z nich je spokojit se s bydlením v nájmu. Jistě, není to oblíbená představa, že budu někomu platit jen proto, že smím v jeho bytě bydlet. Navíc je zde ten fakt, že mi nájemce může za určitých okolností smlouvu vypovědět a já se tak ocitnu bez střechy nad hlavou. Nehledě na fakt, že jeho je nejen byt, ale i část zařízení, jako jsou například zásuvky či vodovody. Pokud se tedy něco z toho rozbije, rozhodně nám to k prodloužení smlouvy nepomůže.

hypoteka2

Jinou možností je vzít si hypotéku. Jedná se o účelovou půjčku sloužící právě ke koupi či rekonstrukci nemovitosti. Výhodou je, že ona nemovitost bude ihned vaše. Nevýhodou pak je, že budete muset zaplatit nejen to, co jste si na její koupi půjčili, ale také úroky a jiné poplatky.

Existuje několik typů půjček na bydlení. Jedním z nich, který je na našem trhu poměrně nový, avšak získává si jméno, je americká hypotéka. Jeho hlavní výhodou je fakt, že k tomu, aby vám byla schválena, není potřeba žádný ručitel, a není ani žádáno doložení příjmu. Je to proto, že ručíte předmětnou nemovitostí.

hypoteka3

A to je právě ta nevýhoda: dokud nezaplatíte plnou částku, včetně veškerých úroků a poplatků, je daná nemovitost majetkem firmy, která vám peníze poskytla. A musíme mít na paměti, že vzhledem k výši půjčované částky, která snadno dosáhne i několika milionů, se tato doba může protáhnout až na desítky let.

A zde leží kámen úrazu: co když se během té doby budete chtít přestěhovat? To může být pro některé lidi problém. Proto je tento typ hypotéky vhodný pro ty, kteří vědí, že v daném domě či bytě budou bydlet velmi dlouho. A to neví téměř nikdo z nás.

Ať už se tedy rozhodnete jakkoliv, vždy pečlivě zvažte veškerá pro a proti. Vyhnete se tak zklamání i pozdějším problémům.