Vánoce svátky klidu a míru

Většina lidí se těší na Vánoce kvůli radosti ze shledání s rodinou, příjemnému času, ale hodně z nás se těší na dárky. Dárky jsou každý rok víc a víc propagované. Ať se podíváme do obchodních domů, televizí, radií, novin a dalších medií. Takzvaná „vánoční masáž“ začíná nejpozději v říjnu a vrcholí těsně před svátky.
Vánoce už dávno nejsou svátky, kdy je nejdůležitější sejít se s rodinou a přáteli. Nyní je důraz na velké dary. Už děti ve školkách a školách se ihned po Vánocích musí chlubit před celou třídou, co dostali pod stromeček. A tady začíná problém s „vánočními půjčkami.“
Každý rodič si přeje pro své dítě splněná všechna přání, ať to stojí, co to stojí. Bohužel jsme se ocitli v době, kdy obchodníci s půjčkami, úvěry jsou si toho moc dobře vědomi a tuto slabost rodičů využívají.
Vánoční pohoda

Na co si dát při braní půjčky pozor

 
Dvojí úrok –  jedná se o úrokovou sazbu pro případ, kdy splácíte řádně a včas, ale pokud se stane, že se opozdíte, úrok se změní. Jedná se o použití retroaktivity, kdy společnost doúčtuje běžný úrok (tedy vyšší než byl, sjednám) na celou dobu splácení. Znamená to tedy, že pokud se zpozdíte u poslední splátky, kdy úrok platíte, napři. 4 %, tak doplatíte zpětně úroky klidně 7 % za každou splátku.
Takto je možné při půjčce 10 000 Kč zaplatit i 50 000 Kč.
Nezisková organizace Člověk v tísni vypracovala analýzu firem, které tyto malé půjčky poskytují. U řady z testovaných společností se setkali s praktikami na hranici zákona. Jedná se zejména o navyšování úroku v případě prodlení se splátkou, neinformovanost ohledně smluvních pokut ze strany poskytovatele úvěru a další podivné praktiky.
Vánoční dárky
„Vánoční půjčky“ sice pomohou k více dárkům pod stromečkem, ale mohou zkomplikovat finanční situaci na dalších několik měsíců možná i let.
Vraťme se k tradičním Vánocům a užívejme si radost s blízkými.