Velká pětka v Indii

Navštivte indickou velkou pětku. Indie je místem, které oplývá bohatou kulturou, zvyky, tradicemi. Zároveň je to místo s hlubokými historickými kořeny a je v mnoha směrech velmi atypická. Pokud jste milovníci divoké přírody a divokých šelem, tedy zejména kočkovitých, neměli byste při své návštěvě této země vynechat národní indické parky, které se pyšní takzvanou „velkou pětkou. Indie je domovem obrovské škály volně žijících živočichů, ale většinu pozornosti získávají kočkovité šelmy, které v zemi žijí. Indie je domovem pěti velkých kočkovitých šelem – bengálských tygrů, asijských lvů, sněžných leopardů, levhartů a indických leopardů – a hlavně šance, že je uvidíte, je poměrně vysoká, pokud se vydáte na ta správná místa.

indie vlajka

Nejlepší národní parky pro vidění tygrů jsou Bandhavgarh, Ranthambore, Kanha, Pench, Satpura a Corbett.

Leopardi jsou široce rozšířeni po Indii; najdete je jak v jižní části Indie, tak na jejím severu. Velkou šanci, že je uvidíte máte na okraji Bombaje, kde se přehrabují na skládkách odpadků na okrajích města.

Sněžné leopardy najdete poblíž Ladakhu, vysoko v indické části Himálají. Pokud toto místo navštívíte v zimě, zvětšujete svojí pravděpodobnost na to, že sněžné leopardy uvidíte, když sestupují z hor a hledají si potravu – jsou milovníky zejména zdejších zdají se být obzvláště milovníky místních ovcí (Nhura modrého).

indie park

Levharti obláčkový žijí v podhůří Himálaje a navzdory svému jménu nejsou s leopardy vůbec úzce spjati. Jsou považovány za evoluční článek mezi malými kočkami a velkými kočkami. Biosférická rezervace Kanchenjunga v Sikkimu je jedním z nejlepších míst, kde je můžete vidět.

Indie je výjimečná zejména proto, že zde žijí poslední přeživší asijští lvi na světě, a to ve státě Gujrat. Jsou to menší a chlupatější verze, svých větších příbuzných v Africe. Jediným místem, kde jsou ještě k nalezení je národní park Sasan Gir.