Co to vlastně je?

     Koronavirus, latinsky psáno coronavirus je označení pro čtyři rody virů, které napadají savce a ptactvo. Způsobují nachlazení, teploty, ale u jedinců se sníženou imunitou mohou vyvolat i vážné dýchací potíže nebo infekci organismu. Nemoc vznikla na jihu Číny údajně v netopýří jeskyni, odkud se přes člověka rozšířila dále. Inkubační doba tohoto onemocnění je zatím odhadována na cca dva týdny, nicméně již v této době se vir může šířit z nakaženého pacienta dále.

 žena s rouškou

Strach roste, epidemie se šíří.

     V prosinci roku 2019 se v čínském městě Wu-Chan objevil nový typ tohoto viru, kterého vědci prozatím schematicky označili jako 2019-nCoV. Jeho “předchůdce”, koronavirus s označením SARS v letech 2002 – 2003 usmrtil přes 800 lidí z počtu 8 000 nakažených. Dalším virem z této skupiny je MERS, kterému podlehlo během jeho velké epidemie na Blízkém východě v roce 2012 více než 850 lidí z celkově 2 500 nakažených. Je tedy logické, že i nyní se lidé bojí o své zdraví a panika roste. Podle lékařských zpráv je však nový typ koronaviru méně nakažlivý než SARS, úmrtnost je nyní okolo čtyř procent.

 značka muž s rouškou

Jak se můžeme ochránit?

     Koronavirus se jako spousta dalších virových onemocnění přenáší po blízkém kontaktu nemocného člověka se zdravým, a to vzduchem. Většina čínských obyvatel proto volí jako ochranu textilní roušky. Dokazuje to fakt, že lékárny hlásí velký úbytek tohoto artiklu, někde jsou roušky zcela vyprodané. Nicméně podle lékařů nás obyčejná rouška neochrání, naopak roušky jsou určené pouze pro nemocné pacienty, aby se vir nešířil dále. Pokud se tedy chceme důkladně ochránit, je vhodné opatřit si respirátor, který filtruje vzduch z okolního prostředí. Nejohroženějšími skupinami jsou pak lidé s oslabenou nebo nízkou imunitou, například malé děti, staří lidé, chronicky nemocní pacienti nebo lidé s autoimunitním onemocněním.